تاریخچه شیشلیک را بدانید

اکثر مردم مخصوصا کسانی که در استان های خراسان زندگی می کنند، با شیشلیک (شیشلیک شاندیز) آشنا هستند یا نام آن را شندیده اند. اما شاید کمتر کسی باشد که در مورد تاریخچه شیشلیک که یک غذای عالی و خوشمزه است بداند یا به آن فکر کرده باشد. در اینجا در این مورد  صحبت می کنیم.

منطقه شاندیز مشهد

بهترین شیشلیک مشهد در منطقه ی شاندیز در مشهد واقع شده است که این منطقه جز بهترین و خوش آب و هواترین مناطق مشهد به شمار می رود. این منطقه به دلیل داشتن رودخانه های فراوان دارای طبیعت بی نظیر و زیبایی است. بنابراین منطقه ی شاندیز دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی است. علاوه بر طبیعت زیبای شاندیز این منطقه دارای امکانات تفریحی و رفاهی زیادی نیز می­باشد.

در کنار این امکانات رفاهی به هیچ عنوان نمی توان از غذا های فوق العاده این منطقه چشم پوشی کرد. البته بهترین غذای این منطقه شیشلیک شاندیز است،که طرفداران بیشماری دارد و هنگام سفر به این منطقه به هیچ عنوان نمی توان شیشلیک شاندیز که یک غذای خوشمزه است، را نادیده گرفت. تاریخچه شیشلیک به اوایل دوره ی پهلوی اول بر می گردد، که شیشلیک در کافه های بین راهی که میان مشهد و شاندیز بودند دیده میشد.

تاریخچه شیشلیک چگونه بیان شده است؟

درباره تاریخچه شیشلیک و اینکه چطور شیشلیک وارد رستوران های شاندیز شده است دو روایت وجود دارد:

روایت اول در مورد تاریخچه شیشلیک

در این روایت آمده است در سال 1311 هجری خورشیدی که شهر مشهد به دلیل احداث خیابان در آن دارای پیشرفت چشمگیری شده بود، مردم از جاهای دیگر کشور به این شهر مهاجرت می کردند. یکی از کسانی که در این سال به مشهد مهاجرت می کند، شخصی به نام کریم حاتم زاده هاشمی است که اصالتا از اهالی نمین اردبیل بود. این شخص بعد از مهاجرت به مشهد در ساختمانی که طبقه اول آن رستوران است ساکن می شود و خود به پخت خوراک شیشلیک می پردازد. به همین دلیل به کریم شیشلیکی معروف می شود.

بعد از مدتی کریم شیشلیکی به مدت یک سال به گرگان می رود. او هنگام بازگشت از گرگان در سال 1346 در ییلاق کوکا کولا که منطقه ی پرت و دنجی بوده است کافه ای دایر می­کند. از آنجا که در این منطقه کارخانه ی کوکا کولا نیز واقع شده است، بیشتر مشتریان کافه مهندسان و کارشناسان ایرانی و ارمنی کارخانه می باشند. بعد از گذشت مدت زمانی کریم شیشلیکی شاگردانی از منطقه شاندیز می گیرد.

شاگردانی که از شاندیز آمده بودند به دلیل اینکه مهارت خاصی در پخت شیشلیک داشتند، شیشلیک شاندیز را وارد این منطقه ییلاقی می کنند. به مرور زمان کافه ها و قهوه خانه هایی که در مسیر شاندیز به مشهد بودند، شیشلیک را آماده می کردند و به مشتریان ارائه می دادند. سال ها بعد از فوت کریم شیشلیکی در سال 1358 بازماندگان وی مدیدیرت چندین رستوران در مشهد و شاندیز را بر عهده گرفتند.

شیشلیک به همراه مخلفات

در مورد اینکه چه کسی اولین بار شیشلیک را وارد منطقه شاندیز کرد، سند یا مدرک مستدلی وجود ندارد. اما در این میان افراد زیادی هستند که باعث معروفیت و محبوبیت شیشلیک شاندیز شدند. از جمله ی این افراد می توان مرحوم کربلایی علی حقیقی، مرحوم کربلایی باقر باقری، برادران ایزدی، حاج عباس اکبری، و ….. اشاره کرد.

کار خاص و مورد توجه ای که شاندیزی ها انجام دادند، سرو کردن شیشلیک با سیخ مخصوص بود که به مرور زمان شیشلیک شاندیز به یک فرهنگ عالی تبدیل شد و بین گردشگران با استقبال و اقبال زیادی رو به رو شد.

روایت دوم در مورد تاریخچه شیشلیک

روایت دیگری که در مورد تاریخچه شیشلیک در شاندیز وجود دارد و  بیشتر مردم به ابداع شیشلیک توسط برادران ایزدی معتقد هستند.

اکبر ایزدی که خود مدیر سابق رستوران ارم و بین همه سرآشپزان شیشلیک شاندیز معروف است روایت می کند که: ” حاج حسین ایزدی توانست به کمک برادرش حاج حسن غذای شیشلیک را برای بار نخست به مردم منطقه ارائه دهد. او بعدها به حسن شیشلیکی معروف شد و در واقع او پدر شیشلیک شاندیز می باشد.”

سخن پایانی

 هر دوی این روایات که برای تاریخچه شیشلیک نقل شده اند، به منطقه ی زیبای شاندیز مربوط می شود، و تعلق داشتن شیشلیک شاندیز به این شهر را تایید می کند. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید واقع شود. از همراهی شما سپاسگزاریم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  1  =